Aparaty zdejmowane

Piełunowicz Ortodoncja - Warszawa - Aparaty zdejmowane

Leczenie ortodontyczne dzieci i młodzieży aparatami zdejmowanymi

Kiedy zgłosić się na konsultację ortodontyczną z dzieckiem?
W przypadku dzieci nigdy nie jest za wcześnie na konsultację ortodontyczną. Nawyki obserwowane u najmłodszych tj. ssanie kciuka, nawykowe oddychanie przez usta, dysfunkcja języka, wada wymowy, długie ssanie smoczka, karmienie mlekiem modyfikowanym, jak również problemy laryngologiczne (przerost migdałków) mogą wpływać destrukcyjnie na kształtowanie się kości, a w konsekwencji powstanie wady zgryzu. Wczesna diagnoza i pomoc przy eliminowaniu nawyków lub dysfunkcji, zapewnia nie tylko zaprojektowanie efektywnego leczenia ortodontycznego na przyszłość, ale przede wszystkim może ograniczyć jego uciążliwość.

Leczymy dzieci i młodzież dobierając indywidualne rozwiązania dostosowane do rodzaju wady zgryzu oraz wieku pacjenta. Pozwala to zmniejszyć ryzyko usuwania zębów stałych w przyszłości i uniknięcia operacji, w przypadku szkieletowych wad zgryzu.


Leczenie aparatami zdejmowanymi
Leczenie ortodontyczne dzieci z zębami mlecznymi lub z uzębieniem mieszanym najczęściej odbywa się aparatami zdejmowanymi, zwanymi też aparatami ruchomymi. Aparaty zdejmowane zbudowane są z akrylowej płyty, drucianych elementów służących mocowaniu na zębach oraz śrub bądź sprężyn. Aparaty zdejmowane służą przede wszystkim do poszerzenia szczęki i/lub żuchwy celem zrobienia miejsca do prawidłowego wzrostu zębów. Dodatkowo wspomagają prawidłowe ustawienie żuchwy względem szczęki.

W trakcie leczenia ortodontycznego lekarz dobiera najbardziej optymalny rodzaj aparatu zdejmowanego. Co ważne cały proces może wymagać zastosowania różnych typów aparatów zdejmowanych w różnych fazach leczenia ortodontycznego.
Z uwagi na to, że aparat ruchomy nie jest na stałe przymocowany do zębów pacjenta, aby leczenie ortodontyczne było skuteczne kluczowa jest współpraca pacjenta i jego rodzica. Długość noszenia aparatu zdejmowanego w ciągu doby oraz częstotliwość aktywacji w domu (polegającej na rozkręcaniu śruby) zależy od nasilenia wady zgryzu i rodzaju aparatu zdejmowanego. Podczas oddania aparatu lekarz wytłumaczy jak wykonuje się aktywację prawidłowo. Jeżeli jednak mimo wszystko pacjent ma wątpliwości czy wykonuje to prawidłowo, powinien skonsultować to z ortodontą.

Wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tyg.
Świetną zachętą do noszenia aparatu zdejmowanego jest wykonanie go w kolorze bądź nawet wzorze wybranym przez małego pacjenta.