Aparaty stałe

Piełunowicz Ortodoncja - Warszawa - Aparaty stałe

Leczenie aparatami stałymi

Aparat stały to najpowszechniejsza metoda leczenia ortodontycznego u osób dorosłych. Stosowany jest jednak również u młodzieży i dzieci ze stałymi zębami. Aparat stały składa się z zamków przymocowanych trwale (na specjalny klej ortodontyczny) do powierzchni zębów oraz łuku ortodontycznego, czyli drutu, który oddziałuje na zęby pacjenta w sposób zgodny ze swoimi właściwościami.
Dodatkowym elementem w leczeniu aparatem stałym może okazać się stosowanie wyciągów elastycznych. Wyciągi pomagają w odpowiednich ruchach zębów i umożliwiają uzyskanie prawidłowej okluzji. Noszenie wyciągów ściśle według zaleceń lekarza jest jednym z warunków zrealizowania planu leczenia.


Rodzaje aparatów stałych:

Apatary samoligaturujące – np. System Damon, jest to system niskiego tarcia, czyli nowoczesny aparat ortodontyczny w którym elementy mocujące łuk tj. kolorowe ligatury elastyczne, zostały zastąpione klapką. Z tego powodu aparaty te zwane są też aparatami bezligaturowymi. Dzięki zaawansowanej budowie zamków i nowoczesnym łukom, aparat samoligaturujący w większości przypadków pozwala uzyskać szybsze efekty leczenia, przy zmniejszeniu objawów bólowych. Dodatkowo wizyty kontrolne odbywają się co ok 7-10 tyg.

Aparaty estetyczne – są to aparaty ortodontyczne stałe chętnie wybierane przez pacjentów dorosłych, którzy cenią sobie dyskrecję. Zamek wykonany jest z ceramiki i swym kolorem jest zbliżony do koloru szkliwa. Aparaty stałe estetyczne są polecane dla pacjentów z mniejszymi wadami zgryzu. W związku ze zwiększonym tarciem pomiędzy porcelanowym zamkiem a drutem, ząb przesuwa się wolniej. Możliwość zastosowania tego typu aparatu ortodontycznego należy ściśle wiązać z natężeniem wady zgryzu i ruchami zębów w trakcie leczenia ortodontycznego.

Aparaty metalowe – są najpopularniejszym i najtańszym aparatem stałym cienkołukowym. Są to aparaty ortodontyczne posiadające szereg zalet. Są małych rozmiarów, nie powodują dużego ocierania błony śluzowej, istnieje możliwość zastosowania zamków bezniklowych, są odporne na uszkodzenie w trakcie użytkowania oraz łatwe w demontażu. Do grupy aparatów stałych metalowych zaliczamy zamki w kolorze złota, które wykazują się lepszą estetyką, ale również wyższą ceną niż klasyczne zamki metalowe.